Eliksir młodości odnaleziony
Recepta na wieczną młodość?
Tym razem to nie cudowna dieta rodem z pamiętnika celebrytki, ale rzetelne naukowe badania, które przyniosły zadziwiające rezultaty. Magazyn „Nature” opublikował artykuł, z którego wynika, że klucz do starzenia się i wydłużenia życia został odnaleziony! W mózgu znajduje się obszar, który kontroluje wzrost całego organizmu oraz reguluje metabolizm. Podwzgórze, bo o nim mowa, jest niewielkie, ale ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Ten fragment mózgu zawiaduje termoregulacją (utrzymuje stałą temperaturę ciała), gospodarką wodną (dba o to, żeby chciało nam się pić, kiedy organizm potrzebuje wody), apetytem na jedzenie, snem i czuwaniem, preferencjami i reakcjami seksualnymi oraz gospodarką hormonalną. Jak się właśnie okazało – to również miejsce, od którego uzależnione jest to, jak szybko się starzejemy i w jakiej kondycji pozostaje nasze ciało na przestrzeni kolejnych lat.
Dongsheng Cai, fizjolog z nowojorskiego College’u Medycznego Alberta Einsteina, śledził aktywność kompleksu białkowego oznaczonego jako NF-κB w mózgach myszy. Molekuła ta kontroluje transkrypcję DNA, bierze udział w powstawaniu reakcji zapalnej i reakcji organizmu na stres. Obserwacje aktywności tego białkowego kompleksu wykazały, że staje się on też bardziej aktywny w podwzgórzach starszych myszy. Aktywność rośnie przy tym wraz z wiekiem.
Dalsze badania sugerują, że NF-κB pomaga określić, kiedy u myszy pojawią się oznaki starzenia. Zwierzęta żyły dłużej niż normalnie, gdy wstrzyknięto im substancję, która hamuje aktywność NF-κB w komórkach odpornościowych zwanych mikroglejem w podwzgórzu. Natomiast myszy, które otrzymały substancję stymulującą ten kompleks białkowy, zmarły wcześniej.
– Mamy naukowy dowód na to, że na starzenie się całego organizmu ma wpływ aktywność konkretnej tkanki w ciele – wyjaśnia Cai.
Badania nowojorskich naukowców wykazały również, że białka kompleksu NF-κB wpływają nie tylko na długość życia, ale i na zdolności poznawcze oraz ogólny stan zdrowia. Zwierzęta, którym podano inhibitor (substancję hamującą działanie), wypadły lepiej w testach oceniających sprawność ruchową i poznawczą. Myszy te dłużej zachowały też grubość skóry i kości oraz sprężystość tkanki łącznej. Odwrotnie wyglądały rezultaty u myszy, u których aktywowano kompleks NF-κB – te zwierzęta szybciej podupadały na zdrowiu.
– Większość poprzednich badań skupiała się na prostej obserwacji długości życia myszy w obu grupach – wyjaśnił magazynowi „Nature” komentujący nowe badania Richard Miller, patolog z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. – Przyjrzenie się poszczególnym funkcjom organizmu w zależności od tempa starzenia to bardzo dobry pomysł. Ma to tym większe znaczenie, że zaobserwowano realne zahamowanie ogólnoustrojowego starzenia. Substancja, którą podawano myszom w celu zahamowania aktywności NF-κB w mikrogleju podwzgórza, działała za pośrednictwem enzymu oznaczonego jako IKK-β. Enzym ten aktywuje kompleks NF-κB. Zahamowanie jego działania we wszystkich obszarach mózgu spowodowało wydłużenie życia myszy nawet o 23 proc. Wyniki uzyskane przez nowojorski zespół naukowców poruszyły innych biologów.
– To ogromny przełom w badaniach nad starzeniem – skomentował dla „Nature” David Sinclair, biolog molekularny z Uniwersytetu Harvarda. – Zwłaszcza, że kluczowym odkryciem jest przeciwstarzeniowe działanie NF-κB nawet w przypadku myszy w średnim wieku. Zdaniem środowiska naukowego badania zespołu Dongshenga Caia wymagają kontynuacji i prawdopodobnie staną się inspiracją dla kolejnych odkryć związanych z próbami zahamowania starzenia również u ludzi. Nie chodzi przy tym jednak o wydłużenie długości życia, ale przede wszystkim o walkę z chorobami, które pojawiają się wraz z wiekiem – przede wszystkim chorobą Alzheimera, cukrzycą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.
źródło: odkrywcy.pl